Pióra wycieraczek – jakie są rodzaje i jak je odpowiednio dobrać?

kwi 20th, 2021 | Przez | Kategoria: Newsy

Pióra wycieraczek to kluczowe elementy całego układu odpowiedzialnego za oczyszczanie powierzchni szyb w naszym samochodzie. Jak łatwo się domyślić spełniają one bardzo ważną rolę, ponieważ dbają o zachowanie odpowiedniej widoczności, a co za tym idzie mają realny wpływ na bezpieczeństwo. Warto więc odpowiednio zadbać o ich odpowiedni stan.

Kiedy wymienić pióra wycieraczek?

Tak jak wspominaliśmy na początku, stan piór wycieraczek w naszym samochodzie realnie wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy, szczególnie w deszczu. Zniszczone pióra wycieraczek nie są w stanie odpowiednio oczyścić powierzchni naszej szyby. Bardzo często zostają zanieczyszczone fragmenty, linie, lub woda zostaje rozcierana, co powoduje znaczne obniżenie widoczności przez naszą szybę. Każdy z rodzajów uszkodzeń piór wycieraczek to potencjalne niebezpieczeństwo na drodze. Warto wiedzieć, że pióra wycieraczek najlepiej wymieniać wiosną, ponieważ zima to okres, kiedy najłatwiej możemy je uszkodzić.

pióra do wycieraczek

Rodzaje piór wycieraczek

Podstawowym i w zasadzie najważniejszym podziałem piór wycieraczek jest podział na pióra przegubowe oraz bezprzegubowe. Te pierwsze to rozwiązanie dużo starsze. Pióro wycieraczki opierane jest na swego rodzaju stelażu złożonego z elementów połączonych ze sobą przegubami. Rozwiązanie to ma sporo wad, do których należy zaliczyć słabą wydajność podczas jazdy z dużymi prędkościami oraz zamarzanie przegubów zimą. Pióra przegubowe do wycieraczek samochodowych zostały wyparte przez nieco bardziej nowoczesne rozwiązanie. Są to pióra bezprzegubowe i charakteryzują się bardzo prostą budową. Składają się one wyłącznie z gumy i nie posiadają żadnych dodatkowych elementów. Są znacznie bardziej wydajne podczas jazdy z dużymi prędkościami, nie są podatne na zamarzanie i wyglądają znacznie bardziej atrakcyjnie.

Jak dobrać odpowiednie pióra wycieraczek do swojego samochodu?

Wybierając pióra wycieraczek należy pamiętać o dwóch kluczowych parametrach. Najważniejszy jest sposób montażu piór do ramion wycieraczek w naszym samochodzie. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów mocowań i wybierając się do sklepu po nowe pióra do wycieraczek warto dowiedzieć się jakie zostało zastosowane w naszym samochodzie. Drugą, równie ważną kwestią jest odpowiednia długość piór wycieraczek. Jeśli będą one zbyt krótkie to nie będą oczyszczać wystarczającej powierzchni, natomiast jeśli będą zbyt długie to może dojść do sczepienia się dwóch wycieraczek ze sobą.

Skomentuj