Czym jest geometria kół i jak ją właściwie ustawić?

lut 25th, 2021 | Przez | Kategoria: Porady

Ustawienie geometrii jest czynnością obowiązkową dla każdego samochodu, która powinna być okresowo powtarzana. Geometrią kół nazywamy określenie kilku ustawień. Samo ustawianie opiera się na danych oraz wytycznych producenta danego modelu pojazdu. Do prawidłowego ustawienia geometrii zawieszenia w samochodzie potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu możliwe jest optymalne ustawienie wszystkich parametrów z bardzo dużą dokładnością.

Kiedy należy ustawić geometrię kół?

Idealnie by było, gdyby kierowcy dbali o prawidłowe ustawienie geometrii w swoich samochodach i w tym celu odwiedzali odpowiedni warsztat raz w roku. Ważne jest to szczególnie po okresie zimowym i wczesno wiosennym, kiedy na drogach pojawiają się nowe dziury oraz nierówności mocno nadwyrężające nasze zawieszenie. Ustawienie geometrii jest obowiązkowe także w określonych przypadkach, np. po zamontowaniu nowych opon, po sezonowej wymianie opon, po naprawie lub wymianie zawieszenia i jego poszczególnych podzespołów, po kolizji, po wjechaniu w dużą dziurę w nawierzchni lub po uderzeniu w krawężnik. Oprócz tego warto obserwować również takie objawy jak ściąganie samochodu w jedną stronę podczas jazdy lub nierównomierne zużywanie się bieżnika opon.

Dlaczego trzeba ustawiać geometrię?

Źle ustawiona bądź całkowicie zaniedbana geometria kół w naszym samochodzie to nie tylko ściąganie samochodu podczas jazdy czy przedwczesne i nierównomierne zużywanie się opon. Nieustawiona geometria ma wpływ na pracę wielu innych elementów zawieszenia oraz co najważniejsze, na nasze bezpieczeństwo na drodze. Samochód, który przez długi okres nie miał ustawianej geometrii mogą spotkać problemy z przyspieszonym zużyciem się części zawieszenia oraz układu kierowniczego. Pogarsza się również prowadzenie samochodu. Samochody, które mają problem z prawidłową geometrią są także bardziej podatne na poślizg podczas jazdy po śliskiej nawierzchni.

Jak sprawdzić geometrię kół w samochodzie?

W celu sprawdzenia oraz ustawienia geometrii zawieszenia w naszym samochodzie należy udać się do wyspecjalizowanego warsztatu samochodowego. Ustawienie nawet podstawowych parametrów zawieszenia wymaga użycia profesjonalnego sprzętu oraz wiedzy. Mechanik musi również działać zgodnie z wytycznymi dostarczonymi przez konkretnego producenta samochodu.

Warto pamiętać, że przed ustawieniem geometrii powinniśmy sprawdzić stan naszego zawieszenia. Jeśli pojawiają się już pierwsze luzy to warto zacząć od usunięcia usterki, a dopiero w drugiej kolejności powinniśmy ustawiać geometrię. W innym przypadku ustawienie geometrii może być bardzo trudne, a efekt krótkotrwały.

Skomentuj