Jaki olej wybrać do silnika benzynowego?

kwi 27th, 2020 | Przez | Kategoria: Porady

Bez odpowiedniego smarowania silnik benzynowy nie może funkcjonować w prawidłowy sposób. Stąd też należy stosować odpowiedni olej silnikowy, przeznaczony do danego modelu Skody. Aby należycie spełniał on swoje zadania, musi być dobrze dobrany. Więcej informacji na temat olejów silnikowych i ich działania znaleźć można w artykule https://www.filterki24.pl/olej-silnikowy-i-jego-funkcje/

Lepkość oleju silnikowego

Najbardziej znanym parametrem olejów jest ich lepkość według normy SAE (Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacyjnych). Określana jest ona poprzez dwie liczby. Pierwsza mieści się w przedziale 0-25 i opatrzona jest literą W. To klasa lepkości zimowej. Im jest ona niższa, tym mniejsza jest minimalna temperatura, w której możliwy jest rozruch silnika. Przy klasie 0W jest to -35 stopni Celsjusza. Druga wartość mieszcząca się w przedziale 0-60 dotyczy parametrów letnich. Im większa jest liczba, tym większa jest wytrzymałość w temperaturze cieczy od 100 do 150 stopni Celsjusza.

filterki olej silnikowy

W praktyce, im mniejsza jest lepkość, tym mniejsze są opory. Z kolei, im większa lepkość, tym lepsza jest ochrona silnika. Generalnie eksperci są zdania, że oleje o mniejszej lepkości są odpowiednie do silników ciasno spasowanych. W przypadku silników starszych lepiej stosować oleje o wyższej lepkości. Więcej informacji na temat olejów silnikowych znaleźć można m.in., w serwisie filterki24.pl.

Jaki olej silnikowy wybrać do silnika benzynowego?

W silnikach kilkunastoletnich modeli Skody stosuje się na ogół oleje półsyntetyczne. W przypadku nowoczesnych jednostek napędowych w najnowszych Skodach konieczne jest wykorzystanie wysokiej klasy olejów syntetycznych. Odchodzi się już natomiast od olejów mineralnych. Nowoczesne oleje syntetyczne są odporne na wysokie temperatury. Szybko rozprowadzają się po uruchomieniu silnika, co jest bardzo korzystne przy silnikach turbodoładowanych. W samochodach minimum dziesięcioletnich stosuje się na ogół oleje półsyntetyczne.

Auta z instalacją gazową wymagają z kolei zastosowania specjalnych olejów do samochodów z LPG. Są one droższe, ale za to wyróżniają się większą odpornością na wysokie temperatury. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że zasilanie gazowe powoduje zwiększenie temperatury w komorze spalania. Takie oleje posiadają ponadto doskonałe właściwości smarne. W sklepach można znaleźć produkty przeznaczone do jazdy sportowej czy dedykowane do jazdy w warunkach zimowych. W teorii mają one ułatwiać rozruch, zmniejszać zużycie paliwa oraz skutecznie usuwać różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Tagi:

2 komentarze
Skomentuj »

  1. zalecam wybrać olej od hyundai xteer, mój serwis auta doradził, zaufany mechanik. elegancko działa na silnik, chroni przed zatarciem mimo dużego przebiegu i uzytkowania. ważne rzecz jasna, to regularnie zmieniac olej, czyli tak co 10 tys.km!

  2. zalecam \syntetyk bo o wiele lepiej chroni przed awariami itd mam z hyundai xteer i aż mniejsze zuzycia paliwa jest przy jego wymianie. do tego ma dobra lepkość i poślizg

Skomentuj