Najpopularniejsze fakty i mity dotyczące alkomatów

kwi 8th, 2019 | Przez | Kategoria: Newsy

Alkomaty są coraz bardziej popularnymi i dostępnymi urządzeniami. Stosunkowo precyzyjne alkomaty kosztują już w granicach 200-300 zł. Dają nam dokładny pomiar i nie wymagają jednocześnie zbyt częstego kalibrowania oraz serwisowania. Jeśli właśnie stałeś się posiadaczem jednego z takim urządzeń to interesują Cię fakty oraz mity, które co chwile pojawiają się wśród użytkowników.

Sklep-alkomat.pl

Alkomat policyjny

Jest to absolutnie błędne określenie. Nigdy nie powstało coś takiego jak alkomat policyjny. Urządzenie wykorzystywane przez policję nie różni się niczym od tych, które dostępne są w normalnej sprzedaży.

Legalizacja alkomatu

Nie istnieje nic takiego jak legalizacja alkomatu. Wynika to raczej z braku zrozumienia zasad jego działania i dotyczy kalibracji urządzenia. Żaden alkomat nie podlega legalizacji, a pozostałe czynności serwisowe są wymagane od użytkownika.

Miętowa guma do żucia

Guma do żucia nic nie zmieni w pomiarze, do którego wykorzystany został alkomat elektrochemiczny, czyli dokładnie taki jaki wykorzystywany jest w policji. Żucie gumy może mieć natomiast wpływ na wynik pomiaru wykonanego alkomatem półprzewodnikowym.

Papierosy, a alkomat

Palenie papierosów na moment przed pomiarem również może mieć wpływ na jakość oraz dokładność badania. Dotyczy to głównie alkomatów półprzewodnikowych. By pomiar był możliwie jak najbardziej precyzyjny należy przepłukać usta wodą i odczekać przynajmniej 15 minut badaniem.

Badanie alkomatem zaraz po spożyciu alkoholu

Często podczas zabawy można zobaczyć, jak znajomi robią sobie zawody w osiągniętym wyniku. Należy wspomnieć, że pomiar będzie prawidłowy tylko wtedy, gdy odczekamy odpowiedni czas od momentu spożycia alkoholu. Należy również dodać, że przy takich pomiarach alkomat może ulec rozkalibrowaniu lub nawet uszkodzeniu.

Tanie alkomaty są tak samo skuteczne jak te drogie

Absolutnie odradza się zakup, a co ważniejsze poleganie na wynikach pomiarów alkomatami, których koszt nie przekroczył 100 zł. Cena urządzeń precyzyjnych zaczyna się od 200 – 300 zł. Wybierając alkomat wybierzmy alkomat elektrochemiczny, który zapewni nam najlepszą jakość pomiarów, niską częstotliwość wymaganych kalibracji oraz długowieczność.

Podsumowując warto przypomnieć, że alkomat jest tylko i wyłącznie urządzeniem elektronicznym, które jak każde inne może ulec awarii. Nigdy nie zastąpi on nam zdrowego rozsądku. Wsiadając do samochodu zawsze musimy być pewni, że nasz stan na to pozwala, a my nie narażamy siebie oraz innych na przykre skutki naszej decyzji. Przypomnijmy, że nawet najmniejsza ilość alkoholu we krwi powoduje zakłócenie wyczucia odległości i prędkości, a także opóźnia reakcję kierowcy.

Skomentuj