Skoda Fabia

lut 5th, 2013 | Przez | Kategoria: Modele

Skoda Fabia to samochód osobowy wytwarzany pod marką Skoda przez niemiecki koncern Volkswagen od 1999 roku. Auto produkowane było w dwóch generacjach – nowsza została zaprezentowana w roku 2007.

Skoda Fabia I (1999 – 2008)

Skoda Fabia pierwszej generacji jako następczyni Skody Felicii została zaprezentowana na Salonie Samochodowym we Frankfurcie w 1999 roku. Samochód przez koncern Volkswagen został wyposażony w tą samą płytę podłogową co Seat Ibiza, Cordoba czy Volkswagen Polo (VW A4). Pierwsza generacja Fabii oferowana była w charakterystycznych dla czeskiego producenta wersjach wyposażeniowych – Classic, Comfort i Elegance. W 2000 roku do oferty wprowadzono wersję kombi, a rok później odmianę nadwozia typu sedan. W momencie debiutu rynkowego Skoda Fabia sprzedawana była z ośmioma wersjami pojemnościowymi i mocy silnika – czterech benzynowych oraz dwóch diesla. Z kolei tuż przed zakończeniem produkcji osoby chcące zakupić Skodę Fabię mogły wybierać spośród aż 15 rozmaitych jednostek napędowych.

W 2004 roku zdecydowano się przeprowadzić facelifting, który w tym czasie objął wiele samochodów Skody. W Fabii zmieniono przede wszystkim niektóre elementy wizualne jak przedni zderzak czy klosze tylnych lamp zespolonych. Wprowadzono również nową wersję wyposażeniową – Easy, a odmianę Comfort zmieniono na Ambiente. Samochód produkowany był przede wszystkim w głównych zakładach produkcyjnych Skody w Mladzie Boleslav, ale oprócz tego również w Polsce w Poznaniu. W testach Euro NCAP auto zostało ocenione na cztery spośród pięciu możliwych gwiazdek.

Skoda Fabia II (2007 – )

Druga generacja Skody Fabii została zaprezentowana w marcu 2007 roku podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Auto od strony wizualnej i technicznej niezwykle zbliżone jest do Skody Roomster. Skoda Fabia II produkowana jest wraz z nadwoziami typu hatchback i kombi – całkowicie zrezygnowano z odmiany sedan ze względu na zbyt niskie zainteresowanie. Jeszcze w 2007 roku podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie zaprezentowano Skodę Fabię II Green Line. Auto charakteryzowało się obniżoną do 110 g/km emisją CO2.

W 2010 roku Skoda Fabia II przeszła facelifting. W porównaniu do wcześniejszych egzemplarzy auta wyposażono w atrapy chłodnicy oraz poszerzone przednie światła. Nie zapomniano również o odświeżeniu i wprowadzeniu kilku nowych silników. Samochód w zestawieniu z mocniejszymi silnikami można było wyposażyć w automatyczną, 7-biegową skrzynię biegów typu DSG. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęto produkcję Skody Fabii RS dostępną w nadwoziu hatchback i kombi. Silnik 1,4 TSI generuje moc 180 koni mechanicznych, co umożliwia przyspieszanie od 0 do 100 km/h w około 7,5 sekundy, a prędkość maksymalna przekracza 220 km/h.

Skoda Fabia – opinie

Skoda Fabia to jeden z najbardziej udanych i najbardziej rozpoznawalnych modeli czeskiego koncernu. W 2006 roku, przed głośnymi zapowiedziami o wprowadzeniu drugiej generacji na całym świecie sprzedano ponad 500 000 egzemplarzy Fabii. W Polsce od kilku lat niezmiennie najchętniej kupowanymi nowymi autami są samochody Skody. W ścisłej czołówce tych rankingów znajduje się Fabia, która wśród kierowców ma opinie solidnego i taniego w eksploatacji samochodu. Prawdopodobnie w 2014 roku rozpocznie się produkcja Skody Fabii trzeciej generacji.

Tagi: , , , ,

Skomentuj