Skoda Rapid

lis 30th, 2012 | Przez | Kategoria: Modele

Skoda Rapid to jeden z najważniejszych modelów w najnowszej historii czeskiego koncernu. Ten praktyczny liftback stanowi uzupełnienie pomiędzy segmentami samochodowymi, w których znajdują się Fabia i Octavia.

Skoda Rapid 2012

W 2011 roku Skoda zapowiedziała ofensywę produkcyjną. Według planu czeski koncern miał prezentować nowy samochód średnio co sześć miesięcy. Do 2018 roku włącznie poziom produkcji Skody ma wynosić 1,5 miliona nowych egzemplarzy w skali roku. Jednym z pierwszych efektów wzmożonej pracy jest nowa Skoda Rapid.

Głównym zamysłem, którym kierowali się inżynierowie przy konstruowaniu Rapida było stworzenie taniego, przestronnego oraz rodzinnego samochodu. Dokładając do tego nowy wzór stylistyczny znany wcześniej choćby z modelu Citigo, który bez wątpienia jest atrakcyjny i powinien wpasować się w gusta większości nawet krytycznych osób wszystko wskazuje na to, że Rapid jest ukierunkowany na sukces.

Wnętrze Rapida faktycznie jest przestronne, co o dziwo nie odbija się na przestrzeni bagażowej, która wynosi aż 550 litrów. Jest to rewelacyjny wynik, którego nie powstydziłaby się spora grupa samochodów z nadwoziem typu kombi. We wnętrzu odnajdziemy wiele schowków, których jak powszechnie wiadomo – nigdy za mało. Ciekawostką jest fakt, że w seryjnym wyposażeniu Skody Rapid znajduje się skrobaczka do szyb ulokowana w klapce wlewu paliwa.

Samochód dostępny jest w sześciu wersjach silnikowych. Skoda Rapid w wersji podstawowej została wyposażona w trzycylindrowy motor 1.2 MPI o mocy 75 KM. Korzystniej pod względem osiągów wygląda nowocześniejszy, czterocylindrowy, turbodoładowany silnik 1.2 TSI w wersji 86 lub 105-konnej. Najmocniejszy silnik benzynowy jest motor 1.4 TSI generujący moc z rzędu 122 KM. Gamę czterech silników benzynowych uzupełnią dwie wysokoprężne jednostki napędowe. W momencie rozpoczęcia sprzedaży Skoda Rapid dostępna była jedynie z silnikiem 1.6 TDI o mocy 105 KM, ale niedługo później dorzucono 90-konną odmianę. W słabszych Rapidach silniki współpracują z 5-biegowymi, manualnymi przekładniami, ale im więcej mocy, tym nowsze rozwiązania techniczne. Benzynowy silnik 1.4 TSI 122 KM współpracuje z nowoczesną, 7-stopniową półautomatyczną przekładnią DSG.

Skoda Rapid – opinie

Już pierwsze zapowiedzi pozwoliły wnioskować, że Skoda Rapid będzie wzbudzała pozytywne emocje. W Polsce opinie na temat czeskiego koncernu są przychylne, czego dowodem są wyniki sprzedaży zdecydowanej większości modelów. Wiele wskazuje na to, że poziom sprzedaży Rapida w Polsce również będzie zadowalający. Nowa Skoda jest bez wątpienia dowodem na to, że można stworzyć atrakcyjny wizualnie, funkcjonalny, rodzinny i stosunkowo tani samochód.

Tagi: , ,

Skomentuj